Kreatorzy perfum. Nazwiska, które warto znać. Zapachy, którym warto ulegać!
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego kupujemy perfumy? Wydaje się to takie oczywiste. Kończą się jedne, kupujemy drugie. Czasami towarzyszy nam wciąż ten sam zapach, a czasami decydujemy się na nowy. Szukamy perfum idealnych dla siebie.
Kochamy zapachy, lepiej się w nich czujemy, przywołują miłe chwile, podkreślają charakter, rozbudzają zmysły… Czasem wykorzystujemy je jako wabik, a czasem perfumy dają nam poczucie luksusu. Zapach perfum może stworzyć dystans lub uwodzić. Doskonale czujemy się, kiedy ulubione perfumy otulają skórę i włosy, wnikają w ubranie. Trudno bez nich żyć. Dlaczego? Bo przecież nie ma nic bardziej osobistego od zapachu.
Bazą każdej kompozycji jest nuta głębi, którą czujemy na samym końcu, około 20 minut po użyciu. To ona decyduje o osobowości zapachu, odpowiada za jego trwałość. Ważne jest, by ulatniała się bardzo wolno. Wcześniej wyczuwana jest nuta serca. Już po 10 minutach tworzy bukiet i decyduje o charakterze zapachu. Czuje się ją prawie dwie godziny od momentu perfumowania się. Okazuje się, że często decydujemy się na zakupy wąchając nutę głowy czyli tę, która urzeka nas tuż po otwarciu flakonika. Ten zapach, choć początkowo bardzo intensywny, szybko znika. Szczególnie kupując droższe perfumy warto więc wypróbować i sprawdzić jak komponują się na naszej skórze kilka godzin później. Oczywiście nie musimy stosować się do żadnych zasad, kiedy wybieramy już sprawdzone perfumy.
Zobacz także słownik perfumeryjny: perfumy, inspirowane marką Calvin Klein: Słownik perfumeryjny
Calvin Klein
(ur. 19 listopada 1942 w Nowym Jorku)
Syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody. Znany jako minimalista i mistrz koloru, ale także jako prowokator. Po ukończeniu średniej artystycznej szkoły projektowania rozpoczął studia w Fashion Institute for Technology.
W 1968 wraz z przyjacielem Barrym Schwartzem zalożył własną spółkę. Firma "Calvin Klein" w latach 70. i 80. projektowała głównie odzież dżinsową. W 1979 wywołał skandal: aktorka Brooke Shields ukazała się na plakatach tylko w jednej części garderoby: dżinsach Calvina Kleina. W 1992 kolekcje pociągającej bielizny CK reklamowała ulubiona modelka projektanta Kate Moss. Projektant tworzy mode uniseks - jego T-shirty i dzinsy moga wkładać zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Calvin Klein w 2005 sprzedał za 430 milionów dolarów swoje imperium koncernowi Phillips-VanHeusen. Pieniądze ze sprzedaży zamierza przeznaczyć do eksji na rynki - europejski i azjatycki.
Jednym z byłych modeli Calvina Kleina byl Justin Chambers, amerykanski aktor, który od 2005 roku gral Dr. Alexa Kareva w "Grey's Anatomy" (polski tytuł: "Chirurdzy").
Klein wypuścił na rynek wiele słynnych perfum, między innymi orientalne Obsession (1985 r.) albo Eternity (1988 r.) dostępne w różnych wersjach, na przykład Eternity Moment, Eternity Woman i oczywiście Eternity for Men. Inny kultowy zapach Calvin Klein to Escape z 1991 roku.
Zobacz tanie perfumy, inspirowane marką Calvin Klein: CALVIN KLEIN - DamskieCALVIN KLEIN - Męskie
Christian Dior
(ur. 21 stycznia 1905 w Granville w Normandii, zm. 24 października 1957))
Francuski projektant damskiej mody.
Studiował Nauki Polityczne w Ecole des Sciences Politiques (1925). Początkowo prowadził galerię sztuki. W 1935 roku zainteresował się modą. Pracował dla paryskich projektantów strojów: R. Pigueta (od 1938) i L. Lelonga (od 1942). W 1946 założył w Paryżu własny dom mody. Po latach wojennego ubóstwa i bezbarwności wylansował w 1947 kolekcję Corolle, przez Amerykanów nazwaną New Look – Nowy Wygląd, nawiązującą do mody II Cesarstwa: długie suknie z obcisłym stanikiem, podkreśloną talią i kloszową spódnicą. W okresie tym dla Diora projektował P. Cardin.
W latach 50. wprowadził kolekcje o liniach “H” i “A”. Stopniowo jego firma House of Dior rozszerzyła działalność na dodatki do strojów i kosmetyki. Projekty strojów Diora wywierały decydujący wpływ na modę całego świata. Przyczynił się do dominacji Paryża jako stolicy światowej mody. W 1956 wydał autobiografię (wiele wydań). 24 X 1957 zmarł na gruźlicę. W latach 1957-60 firmą kierował Y. Saint-Laurent (asystent Diora od 1953), a potem M. Bohan.
Zobacz tanie perfumy, inspirowane marką Christian Dior: CHRISTIAN DIOR - DamskieCHRISTIAN DIOR - Męskie
Coco Chanel
Gabrielle Bonheur Chanel
(ur. 19 sierpnia 1883 w Saumur; zm. 10 stycznia 1971 w Paryzu)
Francuska dyktatorka mody, pionierka haute couture, w polowie lat 20. XX wieku rewolucjonizowala damska mode, lansujac ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie.
Na poczatku otworzyla sklep z kapeluszami.W latach 1905–1908 wystepowala pod pseudonimem Coco jako piosenkarka w kawiarniach Moulins i Vichy. W roku 1913 zalozyla w Paryzu swój pierwszy sklep z kapeluszami i damskimi ubiorami. W 1919 roku zalozyla, także w Paryu, pierwszy dom mody przy ulicy Cambon - pod marka Chanel.
W 1921 roku stworzyla najpopularniejsze perfumy na swiecie – Chanel No. 5.
Jej projekty ubiorów prostych, wygodnych i z tanich materialów (np. dzerseju) odpowiadaly zmianom spolecznym dokonujacym sie wskutek I wojny swiatowej i emancypujacym sie kobietom. Takim strojem byla np. “mala czarna” (siegajaca do kolan, pozbawiona ozdób sukienka) czy tzw. kostium Chanel - prosta spódnica nad kolano, rozpinany zakiet z pólokraglym wycieciem, rekawy dlugosci 3/4.
Większość zapachów Chanel było od razu rynkowym hitem. Od wielu lat swym wyrafinowanym zapachem kuszą kobiety flakony z Chanel Coco Mademoiselle. Wyrafinowany zapach stworzył w 2001 roku Jacques Polge. W jednej fiolce kryje się zapach róży, jaśminu, kwiatu pomarańczy, bergamotki, paczuli i wetiweru. Zapach jest bardzo intensywny, długo utrzymuje się na skórze i ubraniu. Kobiety sięgają także chętnie po Chanel Coco i Chanel Chance, dla kobiet silnych i odważnych.
Zobacz tanie perfumy, inspirowane marką Chanel CHANEL - DamskieCHANEL - Męskie
Jean-Paul Gaultier
(ur. 24 kwietnia 1952 w Arcueil
Francuski projektant mody prêt-à-porter i haute couture. “Enfant terrible” mody francuskiej.
Już w wieku 18 lat został zaangażowany jako projektant przez Pierre’a Cardina. W 1976 roku przedstawił swą pierwszą niezależną kolekcję. Jego styl charakteryzuje się dużą przewrotnością, znany jest z prowokacyjnych projektów (m. in. spódnica dla mężczyzn). W 1997 roku przedstawił swoją pierwszą kolekcję haute couture. Odtąd jego styl staje się mniej buntowniczy, kładzie większy nacisk na kobiecość i elegancję.
Jean Paul Gaultier jest autorem kostiumów do wielu znakomitych filmów, takich jak Kika (Pedro Almodóvar, 1993), Miasto Zaginionych Dzieci (Marc Caro, Jean-Pierre Jeunet, 1995) czy też Piąty element (Luc Besson, 1997). Jego projektami zachwyciła się Madonna, która w strojach jego projektu występowała podczas trasy koncertowej The Blond Ambition World Tour w 1990 roku.
Twórczość francuskiego projektanta mody Jeana Paula Gaultiera jest ucieleśnieniem buntu, zmysłowości i wolności. Luźny styl ulicy przeniósł na pokazy mody a modę z wybiegów z powrotem na ulicę. Nie na darmo zdobył przezwisko „enfant terrible“ mody.
Typowe cechy swoich kolekcji przenosi też do kompozycji zapachowych, które zaskakują od ponad 20 lat. Pierwsze perfumy Jean Paul Gaultier pojawiły się w 1993 r. i do dziś marka kontynuuje tradycję udanych zapachów. Na przykład ekscentryczna woda perfumowana Jean Paul Gaultier Scandal z 2017 r. znów prowokuje cały świat.
Zobacz tanie perfumy, inspirowane marką Jean Gaultier: JEAN P. GAULTIER - DamskieJEAN P. GAULTIER - Męskie
Paco Rabanne
Francisco Rabaneda Cuervo
( ur. 18 lutego 1934 w San Pedro w Hiszpanii)
Francuski projektant mody.
Uciekl z Hiszpanii do Francji razem z matka gdy wybuchla Hiszpanska wojna domowa. Z wyksztalcenia jest architektem, ale stal sie slawny jako enfant terrible francuskiego swiata mody w latach 60.
W latach 1951-1963 studiował architekture w Wyzszej Szkole Sztuk Pieknych w Paryzu. Juz wtedy zajmował sie robieniem akcesoriów dla domów mody Nina Ricci, Balenciaga, Givenchy i Pierre Cardin.
W 1965 roku podpisujał swym nazwiskiem linie bizuterii z plastiku. W 1966 roku utworzył kolekcje damska z tego samego materialu. Inspirowal sie szkola bauhausu, tworzac kreacje z tworzyw sztucznych, metalowych lancuchów, aluminium, fluorescencyjnych materialów. Jesli juz decydowal sie na uzycie materialów naturalnych, poddawal je silnym deformacjom (nitowana skóra, poszarpany na strzepy jedwab).
W lipcu 1999 roku odbył sie jego ostatni pokaz haute couture, od tej pory koncentruje sie juz tylko na prêt-à-porter i linii sportowej.
Paco Rabanne pasjonuje sie równiez ezoteryka, jest autorem wielu ksiazek o tej tematyce. Równolegle w jego domu mody powstaja perfumy: Calandre (1969), Paco Rabanne pour Homme (1973), Metal (1979), La Nuit (1985), Sport (1986), Ténéré (1989), XS (1993), XS pour Elle (1994), Paco (1996). Paco Rabanne projektowal kostiumy do filmu Barbarella. Françoise Hardy byl wielkim fanem projektów Paco Rabanne.
Zobacz tanie perfumy, inspirowane marką Paco Rabanne: PACO RABANNE - DamskiePACO RABANNE - Męskie
Ralph Lauren
(ur. 14 października 1939 w Bronksie)
Amerykański projektant, założyciel domu mody.
Twórca marek: Polo, Ralph Lauren for Men, Ralph Lauren for Women, Ralph Lauren Home, Double RL. Syn żydowskich imigrantów Friedy Lifschitz i Franka Lifshitza. Rozpoczął studia na City College w Nowym Jorku, które wkrótce porzucił.
W latach 1962–1964 odbył służbę wojskową.
W 1964 poślubił Ricky Low-Beer, z którą ma trójkę dzieci. W 1968 założył firmę Polo Fashions.
W 1967 roku rozpoczął działalność gospodarczą. Od samego początku marka charakteryzowała się bogactwem stylu, który wywołał wrażenie wśród angielskiej arystokracji. Swój pierwszy sklep otworzył w 1971 roku w Beverly Hills, obecnie ma sklepy na całym świecie m.in. w Londynie, Paryżu czy Szanghaju.
W 1980 jego kolekcje zdobyły uznanie i popularność. Od tego czasu zaczął tworzyć także kolekcje dla kobiet. Kosmetyki pod marką Ralph Lauren należą do grupy francuskiej L`Oreal.
Projektuje ubrania klasyczne, ekskluzywne i eleganckie.
Perfumy Ralph Lauren został wprowadzony w późnych latach 70 lat i stał się bardzo ważną częścią imperium mody. Przeplata się w nim dbałość o szczegóły i poczucie ponadczasowości.
Zobacz tanie perfumy, inspirowane marką Ralph Lauren: RALPH LAUREN - DamskieRALPH LAUREN - Męskie
Yves Saint-Laurent
Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent
(ur. 1 sierpnia 1936 w Oranie w Algierii, zm. 1 czerwca 2008 w Paryżu)
Francuski projektant mody.
Saint-Laurent w wieku 17 lat z teczką własnych rysunków przybył do Paryża. Pierwszym sukcesem stało się zwycięstwo w konkursie na projekt sukienki koktajlowej, organizowany przez firmę Woolmark. Spotkanie z Diorem zaaranżowane zostało przez redaktora naczelnego Vogue'a. Po ledwie 15 minutach rozmowy Christian Dior zatrudnił młodego Saint-Laurenta na stanowisku głównego projektanta. Po śmierci Diora w 1957 YSL stanął na czele domu mody Dior i uratował go od bankructwa.
W samym środku sukcesów przyszło powołanie do wojska w związku z wojną francusko-algierską. Saint-Laurent doznał głębokiego załamania nerwowego po brutalnym odrzuceniu przez współtowarzyszy-żołnierzy z powodu swojej orientacji homoseksualnej. Trafił do szpitala psychiatrycznego gdzie przechodził nieskuteczną terapię elektrowstrząsową mającą na celu jego "konwersję" w heteroseksualistę.
Saint-Laurent gdy wyszedł z załamania nerwowego, odszedł z domu Diora i założył własny dom przy pomocy finansowej swego partnera w życiu i w interesach Piere Berge'a. Od tamtej chwili był to uznany przez nich podział ról, Yves projektował, Pierre zajmował się stroną finansowo-organizacyjną. Lata 60. i 70. to największe triumfy i przełomowe kolekcje. YSL wypromował wygląd bitników w modzie - skórzane krótkie kurtki, wysokie buty. Wprowadził modę na tweedowe marynarki, wreszcie w 1966 ubrał kobietę w smoking, dotąd zarezerwowany dla mężczyzn. YSL był projektantem swojej epoki, w której kobiety podejmowały "męskie" zawody i w której młodzież tworzyła kontrkulturę wobec świata dorosłych i stawiała się wobec niego w opozycji także poprzez odmienne ubrania.
Yves Saint Laurent odszedł na emeryturę w styczniu 2002, w czterdziestolecie rozpoczęcia swojej kariery.
W 1993 dom mody YSL sprzedano farmaceutycznemu Sanofi za 600 mln $. W 1999 grupa Gucci, cześć grupy PPR (Pinault-Printemps-Redoute), którą kieruje francuski przemysłowiec François Pinault, odkupiła markę YSL. Do 2004 projektantem odzieży pod marką YSL był Amerykanin Tom Ford, a po 2004 Włoch Stefano Pilati.
Zobacz tanie perfumy, inspirowane marką Yves Saint Laurent: YVES SAINT LAURENT - DamskieYVES SAINT LAURENT - Męskie